Rectangle Eyeglasses 161408-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 161408-c
Rectangle Eyeglasses 161408-c are stylishly designed, alluring looking rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the classy front design, which has a lovely, modest look and is joined by the stylized flat temples on the sides. The lovely finishes of these frames add a nice touch of finesse to their sophisticated look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a cozy, snug fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 161408-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |