Rectangle Eyeglasses 160954a
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 160954a
Rectangle Eyeglasses 160954a are high-quality, elegant looking rectangle frames with a stunning full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design that has a lovely subtle allure and is nicely accompanied by the classy temples on the sides. The appealing black finish of these frames blends beautifully with their sophisticated aesthetics. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure and spring hinges. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 160954a |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black |