Rectangle Eyeglasses 160946-c
In stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 160946-c
Rectangle Eyeglasses 160946-c are stylishly designed, elegant looking rectangle frames with a lovely full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully allured by the modest looking front design, which is joined by the dainty flat temples on the sides. The enticing finishes of these frames lend a nice touch of allure and elegance to this classy look. These frames are lightweight and comfy thanks to their TR-90 structure. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 160946-c |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |