Rectangle Eyeglasses 160881-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 160881-c
Rectangle Eyeglasses 160881-c are highly stylish, appealing looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a lovely, classy front design that has a nice subtle allure and is nicely accompanied by the dainty flat temples on the sides. The classy finishes of these frames make them look even more elegant. These frames are designed with a lightweight TR-90 material for comfortable all day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 160881-c |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |