Rectangle Eyeglasses 160850a
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 160850a
Rectangle Eyeglasses 160850a are high-quality, elegant looking rectangle frames with a sleek and enticing full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a classy front design, along with appealing flat temples on the sides. The alluring blue finish of these frames lends a nice touch of finesse to this classy design. These frames are comfortable for all day wear thanks to their TR-100 structure, along with the keyhole nose bridge and spring hinges. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 160850a |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 46 mm |
| Nose Bridge | 14 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Blue |