Rectangle Eyeglasses 160785a
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 160785a
Rectangle Eyeglasses 160785a are stylish and alluring looking rectangle frames to allure your day-to-day sunny day outings. These frames feature stylized rectangle lenses in a chic front design that has a lovely front design that has a lovely two tone look and is joined by the dainty temples on the sides. The captivating finishes of these frames make them look even more eye-catching. These frames are designed from lightweight TR-90 material, and spring hinges are there to assure a cozy, snug fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 160785a |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Brown |