Rectangle Eyeglasses 160672-c
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 160672-c
Rectangle Eyeglasses 160672-c are high-quality, alluring looking rectangle frames with a lovely full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses that are beautifully complemented by the enticing front design, which has a lovely two tone translucent look and is joined by the dainty temples on the sides. The appealing finishes of these frames make them look even more eye-catching and alluring. These frames are designed from a lightweight TR-90material and feature spring hinges for a cozy, snug fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 160672-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |