Rectangle Eyeglasses 160638a
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 160638a
Rectangle Eyeglasses 160638a are stylishly designed, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a modest yet alluring front design that has a nice, classy look and is beautifully accompanied by the dainty temples on the sides. The enticing finishes of these frames make them look even more elegant and enticing. The TR-100 structure of these frames, along with the spring hinges, ensures you can wear them all day without any discomfort. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 160638a |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black-Blue |