Rectangle Eyeglasses 160624a
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 160624a
Rectangle Eyeglasses 160624a are high-quality, alluring-looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a modest yet alluring-looking front design that has enticing stud rivets around the corners, along with chic flat temples on the sides. The enticing finishes of these frames emphasize the finesse of this sophisticated design nicely. These frames are designed of a lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 160624a |
|---|---|
| Frame Width | 151 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 59 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 148 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Blue |