Rectangle Eyeglasses 160525
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 160525
Rectangle Eyeglasses 160525 is a stylish combination frame suitable for wide range of lenses. Buy this high quality frame with complete confidence at best prices guaranteed & great customer experience.
More Information
| SKU | 160525 |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Blue-Grey |