Rectangle Eyeglasses 160522
In stock
Description / Rectangle Eyeglasses 160522
Rectangle Eyeglasses 160522 are stylish frames designed with a combination of TR-90 material and lightweight metal, and they are suitable for a wide range of lenses. Buy this high quality frame with complete confidence at the best prices guaranteed and enjoy a great customer experience.
More Information
| SKU | 160522 |
|---|---|
| Frame Width | 133 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Black-Gold |