Rectangle Eyeglasses 160064
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 160064
Rectangle Eyeglasses 160064 are stylish and alluring rectangle frames with a gorgeous full rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely paired by the classy design of these frames. The alluring front stylized flat temples on the sides look stunning with the translucent look. The beautiful brown finish lends a nice touch of elegance to this look. These frames are designed from acetate which makes them durable and sturdy. Buy these glasses at the best prices with the assurance of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 160064 |
|---|---|
| Frame Width | 148 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |
| Color | Brown |