Rectangle Eyeglasses 156466-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 156466-c
Rectangle Eyeglasses 156466-c have a chic rectangle shape and a classy, captivating style. The rectangle lenses seem absolutely stunning. With this alluring full rim that has a striking aesthetic thanks to its attractive front and elegant flat temples on the sides, this beautiful look is completed in chic colors. These frames are made of the lightweight TR-100 material and can accommodate a wide range of lenses. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 156466-c |
|---|---|
| Frame Width | 148 mm |
| Eye Height | 34 mm |
| Eye Width | 59 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 146 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |