Rectangle Eyeglasses 156078a
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 156078a
Rectangle Eyeglasses 156078a are fashionable full rim rectangle frames with a relaxing design. These frames have a simple front with sharp rectangle lenses, and on the sides, they have fashionable temples with exquisite metal ornaments and texture details. These frames have elegant color finishes for a more classical appearance. These frames' lightweight TR-100 construction with spring hinges and cozy rubber nose pads make them suitable for prolonged use. Add these glasses to your look at the most affordable prices with the assurance of a wonderful shopping experience.
More Information
| SKU | 156078a |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Grey-Black |