Rectangle Eyeglasses 154553-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 154553-c
Rectangle Eyeglasses 154553-c are stylish rectangle frames with a sophisticated full rim design. These frames showcase stylish rectangle lenses up front, with sleek temples on the sides that have a unique hinge design. The gorgeous blue finish of these frames makes them look even more elegant. These frames are formed of lightweight TR-100 material and are compatible with a wide range of lenses. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 154553-c |
|---|---|
| Frame Width | 146 mm |
| Eye Height | 36 mm |
| Eye Width | 58 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 146 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |