Rectangle Eyeglasses 153395-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 153395-c
Rectangle Eyeglasses 153395-c are a pair of medium-sized rectangular frames with a quiet front design and a subtle full rim design. Temples with a minimalist aesthetic are perfectly complemented by delicate hinges. These frames are made even more appealing by a sophisticated black finish. These frames are super comfy thanks to their TR-100 construction, and they function with a wide selection of lenses. Purchase these glasses at the most competitive prices and have a great shopping experience.
More Information
| SKU | 153395-c |
|---|---|
| Frame Width | 139 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 147 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |