Rectangle Eyeglasses 152450a
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 152450a
The Rectangle Eyeglasses 152450a are made of super light TR-100 material, making them convenient to wear all day long; the rectangle lenses are nicely emphasized by the phenomenal full rim structure of these frames; this spectacular full rim design has masterfully made plain looking brows and narrow temples that are fashionable and enticing; the delightful black finish makes these frames more eye catching. For a fantastic shopping experience, purchase these glasses at the best possible price.
More Information
| SKU | 152450a |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black |