Rectangle Eyeglasses 151021
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Rectangle Eyeglasses 151021
Rectangle Eyeglasses 151021 are a pair of well-made rectangle frames made of lightweight TR-100 material. With rectangle-shaped lenses, slender temples, and excellent hinges, these frames offer a delicate full-rim style. They also have a lovely black color. These frames are comfortable to wear thanks to their super light design, and they work with a wide range of lenses. You may acquire them at the best possible price while also receiving excellent customer service.
More Information
| SKU | 151021 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 33 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black-Red |