Rectangle Eyeglasses 150721
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 150721
Rectangle Eyeglasses 150721 are fashionable, elegant, and captivating; thanks to their lightweight TR-100 construction, these frames are surprisingly comfortable; the splendid maroon finish enhances fashionable rectangular lenses with minimal looking temples; these frames are compatible with a wide range of lenses; lightweight design of these frames makes them easy to wear all day long, add these high-quality glasses to your attire at the best price with the promise of a positive customer experience.
More Information
| SKU | 150721 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Maroon |