Rectangle Eyeglasses 146528-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 146528-c
Rectangular Eyeglasses 146528-c have a simple front, beautiful temples with minimal details, and wonderful rectangle lenses. Because of their lightweight structure, these glasses will be easy to wear all day. They will be available in a range of colors, including black, black-blue, brown, and tortoise. These glasses can be used with a variety of lenses. Purchase these glasses at the best prices and have a wonderful shopping experience.
More Information
| SKU | 146528-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 136 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |