Rectangle Eyeglasses 141355
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 141355
Rectangle Eyeglasses 141355 are elegant rectangular frames with gorgeous sharp rectangle lenses in a traditional full rim design with a modern and stylish front and attractive temples with white accents on temple tips and around hinges, all finished in a lovely black color. Because of their TR-100 construction, these frames are light and pleasant to wear all day. They can use a wide range of lenses. For the best pricing and a hassle-free shopping experience, pair these glasses with your wardrobe.
More Information
| SKU | 141355 |
|---|---|
| Frame Width | 135 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black |