Rectangle Eyeglasses 138859-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 138859-c
Looking for a pair of rectangle eyeglasses that are both stylish and lightweight? Rectangle Eyeglasses 138859-c are fashionable, sleek, and attractive; thanks to their lightweight TR-90construction, these frames are surprisingly lightweight; classy black, black-gray, or black-white finish showcase trendy rectangle lenses with gorgeous angular nose bridge that features keyhole; With the certainty of a favorable customer experience, add these high-quality glasses to your ensemble at the best prices.
More Information
| SKU | 138859-c |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 144 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |