Rectangle Eyeglasses 137386-c
Out of stock
Description / Rectangle Eyeglasses 137386-c
Rectangle lenses in beautiful full rim design with slender temples and distinctive hinges and beautiful black-purple finish are main highlights of Rectangle Eyeglasses 137386-c, these frames are super comfy for all day wear thanks to their lightweight TR-100 construction, these beautiful frames are compatible with a wide range of lenses, purchase these glasses at best prices promised with certainty of a positive customer experience.
More Information
| SKU | 137386-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 40 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 146 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |