Randy Jackson 1060
Out of stock
Description / Randy Jackson 1060
Randy Jackson 1060 are stylishly designed classy looking rectangle frames with a sophisticated full rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a sleek front that has a captivating double nose bridge and is joined by the stylized flat temples on the sides. The tan finish of these frames emphasizes the retro aesthetics of this design even more. These frames are designed by combining quality materials and they feature spring hinges to ensure a cozy fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a positive customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 159004 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 30 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |
| Color | Tan |