PureSight
In stock
Description / PureSight
PureSight are stylish and elegant looking rectangle frames with a classy rimless design. The sophisticated rimless design of these frames comes with stylish rectangle lenses up front that are nicely allured by the enticing nose bridge and the dainty temples on the sides that have enticing details etched all over them. The classy finishes of these frames emphasize this sleek look nicely. The lightweight metal structure makes them comfortable to wear. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 170939-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 39 mm |
| Eye Width | 57 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 143 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |