G4U Premium DJ9006
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / G4U Premium DJ9006
G4U Premium DJ9006 are high-quality, alluring-looking frames with a stunning full-rim design. The appealing pilot-shaped full-rim design of these frames comes with the enticing double nose bridge in a stylized two-tone front design that has dainty stud rivets around the corners and is joined by the dainty flat temples on the sides. The captivating blue-grey finish of these frames makes them even more eye-catching. The acetate structure of these frames makes them durable and long-lasting. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 173435 |
|---|---|
| Frame Width | 143 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 58 mm |
| Nose Bridge | 14 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Acetate |
| Color | Blue-Grey |