Prescription Sunglasses 171790-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Prescription Sunglasses 171790-c
Prescription Sunglasses 171790-c are high-quality, elegant-looking frames with a captivating full-rim design. The stylish, pilot-shaped, full-rim design of these frames comes with the stylized front that has an enticing double nose bridge and stylized temples on the sides. The sophisticated finishes of these frames allure this retro look nicely. These frames are designed with the combination of lightweight metal and TR-90 material, and spring hinges are there to assure a pleasant fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 171790-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Combination |