Prescription Sunglasses 169251-c
Out of stock
Description / Prescription Sunglasses 169251-c
Prescription Sunglasses 169251-c are stylish and appealing rectangle frames with a lovely full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a lovely two tone translucent front and dainty, wide, flat temples on the sides. The appealing finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this stunning look. The lightweight TR-100 structure of these frames, along with the keyhole nose bridge, ensures you can tackle your sunny day outings without any discomfort. Add these prescription sunglasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 169251-c |
|---|---|
| Frame Width | 145 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 142 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |