Prescription Sunglasses 151646-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Prescription Sunglasses 151646-c
Prescription Sunglasses 151641-c are high quality rectangle frames are produced of ultra-light TR-100 material that makes them comfy all day. They boast oversized rectangle lenses that are well supported by a graceful full-rim design that has visually striking temples with enticing hinges and a distinguishable brow with a gorgeous brown-clear finish. These frames are suitable with a wide range of lenses. Get these glasses at the best prices assured with the promise of a pleasant shopping experience.
More Information
| SKU | 151646-c |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 144 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |