Pilot Eyeglasses 186296-c
In stock
Description / Pilot Eyeglasses 186296-c
Pilot Eyeglasses 186296-c are attractive and elegant frames with a striking full-rim design. The stylish pilot-shaped full-rim design of these frames features an appealing double nose bridge up front and sleek slender temples on the sides. These frames showcase refined finishes that add a polished touch of sophistication to their retro appeal. These frames are crafted from lightweight metal and include spring hinges for a comfortable fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience.
More Information
| SKU | 186296-c |
|---|---|
| Frame Width | 131 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |