Pilot Eyeglasses 183120
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Pilot Eyeglasses 183120
Pilot Eyeglasses 183120 are highly alluring and elegantly designed frames featuring a stunning full-rim construction. The stylish cat-eye lenses are beautifully complemented by a refined front design that showcases a lovely two-tone look, enhanced by a sleek double nose bridge and dainty temples on the sides. The chic green-printed finish adds a touch of sophistication to the overall appeal. Crafted from lightweight TR-90 material, these frames offer both style and comfort, while the spring hinges ensure a secure and pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 183120 |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 53 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Green-Printed |