Pilot Eyeglasses 155327-c
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Pilot Eyeglasses 155327-c
The Pilot Eyeglasses 155327-c come with stylish rectangle lenses that are nicely emphasized by the appealing pilot shaped full rim design. The rectangle lenses on these frames look stunning thanks to the glorious straight double nose bridge up front and slender temples on the sides that have a unique hinge design. These frames are available in an appealing black or gold finish for an even more intriguing touch. These metal frames are suitable for a wide range of lenses and you can buy them at the best prices with the promise of a great customer experience.
More Information
| SKU | 155327-c |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |