Pilot Eyeglasses 151824-c
Out of stock
Description / Pilot Eyeglasses 151824-c
Pilot Eyeglasses 151824-c have gorgeous oversized pilot shaped lenses that are superbly complemented by a tempting, distinctive full rim design with thin temples and fashionable temple tips, and a finely made, distinctive double nose bridge with an enticing gold-black or gray-brown finish. These glasses contain adjustable nose pads for a specific fit and may be used with a variety of lenses. You can purchase these glasses at the best possible price and be guaranteed a pleasant shopping experience.
More Information
| SKU | 151824-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |