Phoebe P337
Out of stock
Description / Phoebe P337
Phoebe P337 are beautiful rectangle frames with a stunning full rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are beautifully emphasized by the sleek translucent front that has captivating rhinestones around the corners and is joined by the alluring temples on the sides. These frames come with a stunning clear finish that takes this look to a new level of allure. These frames are designed from lightweight TR-100 material and they feature spring hinges to ensure a cozy fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 159079 |
|---|---|
| Frame Width | 136 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Rhinestones |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Clear |