Phoebe P220
In stock
Description / Phoebe P220
Phoebe P220 are high-quality, elegant-looking rectangle frames with a beautiful full-rim design. These frames are sophisticated and alluring and come with a stylish rectangle-shaped full rim design that has a nice two-tone look and comes with a basic-looking front and chic, slender temples on the sides. The dazzling tortoise finish of these frames completes this look and adds a nice touch of intrigue. The lightweight TR-90 structure, along with the spring hinges, assure comfortable all-day wear. Add these glasses to your outfit at the best prices, with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 159078 |
|---|---|
| Frame Width | 124 mm |
| Eye Height | 25 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Tortoise |