OptiTrend-160345
Out of stock
Description / OptiTrend-160345
OptiTrend-160345 is a stylish TR-90frame suitable for wide range of lenses. Buy this high quality frame with complete confidence at best prices guaranteed & great customer experience.
More Information
| SKU | 160345 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 46 mm |
| Eye Width | 58 mm |
| Nose Bridge | 14 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Tortoise |