NobleSight 171074a
In stock
Description / NobleSight 171074a
NobleSight 171074a are highly alluring and elegant-looking frames with a classy full-rim design. The appealing rectangle lenses on these frames are beautifully complemented by the enticing double nose bridge up front and the appealing temples on the sides. The captivating gold finish of these frames adds a nice touch of finesse to this classy look. These frames are designed of lightweight metal and feature spring hinges for a cozy, snug fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience.
More Information
| SKU | 171074a |
|---|---|
| Frame Width | 138 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 54 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges, Double Bridge |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Pilot |
| Material | Metal |
| Color | Gold |