Nine West NW5184a
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Nine West NW5184a
Nine West NW5184a are highly alluring and elegant-looking rectangle frames with a captivating full-rim design. The alluring rectangular lenses on these frames are nicely complemented by the subtle yet alluring-looking front design and the appealing flat temples on the sides. The captivating black finish of these frames lends a nice touch of finesse to this classy look. These frames are designed from lightweight TR-90 material and feature spring hinges for a pleasant fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176628a |
|---|---|
| Frame Width | 124 mm |
| Eye Height | 32 mm |
| Eye Width | 48 mm |
| Nose Bridge | 15 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Xtra Small (< 125 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | TR (Lightweight) |
| Color | Black |