Morel France 80092A
In stock
Description / Morel France 80092A
Morel France 80092A are stylishly designed, appealing frames with a bold full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses set in a refined front with a striking bold look, complemented by dainty flat temples on the sides. The classy finishes add a polished touch of finesse to their sophisticated appearance. Crafted from durable acetate for long-lasting wear, they also feature spring hinges and a keyhole nose bridge for a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177965-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole, Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |