Morel France 80056A
In stock
Description / Morel France 80056A
Morel France 80056A are high-quality, alluring rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangular lenses are beautifully complemented by a refined front design featuring a modest aesthetic, seamlessly joined by sleek, slender temples on the sides that showcase enticing etched details around the hinges. These frames come with a sophisticated blue-grey finish, adding a refined touch that enhances their overall elegant appeal. Expertly crafted from a combination of lightweight TR-90 material and metal, they ensure durability, comfort, and effortless everyday wear with a polished, contemporary look. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178549 |
|---|---|
| Frame Width | 152 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 56 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |
| Color | Blue-Grey |