Morel France 60174M
In stock
Description / Morel France 60174M
Morel France 60174M are highly alluring and elegantly designed frames with a stunning full-rim structure. The stylish rounded lenses are beautifully complemented by a sleek front design featuring an enticing two-tone look, paired seamlessly with slender, sleek temples on the sides. The sophisticated finishes add a refined touch of finesse to their dainty appearance. Crafted from lightweight metal, these frames ensure comfortable all-day wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177726-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 45 mm |
| Eye Width | 49 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Round |
| Material | Metal |