Morel France 60170M-1
In stock
Description / Morel France 60170M-1
Morel France 60170M-1 are high-quality, alluring rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish lenses are complemented by a refined front featuring enticing stud rivets at the corners, paired seamlessly with dainty flat temples on the sides. The chic black finish adds a polished touch of finesse to their elegant appearance. Crafted from durable acetate, these frames ensure long-lasting wear. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178076 |
|---|---|
| Frame Width | 140 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Acetate |
| Color | Black |