Morel France 60155M
In stock
Description / Morel France 60155M
Morel France 60155M are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are complemented by a refined front featuring an enticing nose bridge and subtle textured details, paired with sleek, slender temples on the sides. The sophisticated finishes add a nice touch of finesse to their retro look. Crafted from lightweight metal, these frames ensure comfortable all-day wear. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177873-c |
|---|---|
| Frame Width | 130 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 47 mm |
| Nose Bridge | 24 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | Small (125 - 130 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |