Morel France 60145M
In stock
Description / Morel France 60145M
Morel France 60145M are highly alluring and elegant rectangle frames with a classy full-rim design. The stylish rectangle lenses are complemented by a refined front featuring enticing stud rivets around the corners, paired with sleek, slender temples on the sides. The classy finishes add a subtle touch of finesse to their retro appeal. Crafted from a combination of lightweight TR-90 material and metal, these frames also feature a keyhole nose bridge for a comfortable and pleasant fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 177839-c |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 41 mm |
| Eye Width | 47 mm |
| Nose Bridge | 20 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |