Morel France 60126M
Out of stock
Description / Morel France 60126M
Morel France 60126M are high-quality, alluring looking rectangle frames with a classy full-rim design. These frames feature stylish rectangle lenses in a stylized front design, along with stylized temples on the sides that have enticing details nicely etched on them. The captivating finishes of these frames lend a nice touch of finesse to this stunning look. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material and feature a keyhole nose bridge to assure a cozy, snug fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176231-c |
|---|---|
| Frame Width | 141 mm |
| Eye Height | 43 mm |
| Eye Width | 50 mm |
| Nose Bridge | 22 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Frame Features | Key Hole |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |