Morel France 60096M
Out of stock
Why us:
16 years in business
Over 100k customer reviews
Easy exchange and returns
24/7 Customer Service
TERMS: We are pleased to offer a 50% + BOGO discount on all lenses, coatings, and tints excluding rush service. Please note that this discount does not apply to rush orders lenses. Discounts on frames are clearly indicated where applicable.
Description / Morel France 60096M
Morel France 60096M are stylishly designed, appealing looking frames with a lovely browline design. The bold brow up front blends beautifully with the sleek lens rims and the dainty, slender temples on the sides. The stunning finishes of these frames add a nice touch of finesse to this classy look. These frames are designed with a combination of lightweight metal and TR-90 material and a keyhole nose bridge to assure a cozy, snug fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 176067-c |
|---|---|
| Frame Width | 148 mm |
| Eye Height | 47 mm |
| Eye Width | 52 mm |
| Nose Bridge | 21 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Browline |
| Material | Combination |