Morel France 50134M
In stock
Description / Morel France 50134M
Morel France 50134M frames exude an undeniable elegance, characterized by a stylish rectangular full-rim design. The sophisticated lenses are perfectly accented by a stylized front design featuring a lovely translucent allure, which transitions seamlessly into intricately textured temples. These frames boast a series of chic finishes that lend a touch of finesse to their gorgeous aesthetic. Crafted from a premium combination of lightweight TR-90 and metal, they offer an exceptionally comfortable and secure fit. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178263-c |
|---|---|
| Frame Width | 137 mm |
| Eye Height | 44 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 19 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Large (136 - 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Combination |