Morel France 50131M
In stock
Description / Morel France 50131M
Morel France 50131M frames exude an undeniable elegance, characterized by a cat-eye full-rim design. The stylish lenses are perfectly accented by a sophisticated horn-shaped front design, which transitions seamlessly into dainty temples featuring enticing textured details. These frames boast a series of chic finishes that lend a touch of finesse to their retro allure. Crafted from a premium combination of lightweight metal and TR-90 material, and featuring integrated spring hinges, they ensure an exceptionally comfortable and secure fit. Purchase these glasses at the best prices with the promise of a quality customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178273-c |
|---|---|
| Frame Width | 132 mm |
| Eye Height | 38 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 17 mm |
| Temple Size | 140 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Frame Features | Spring Hinges |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Combination |