Morel France 50121M
In stock
Description / Morel France 50121M
Morel France 50121M frames exude an undeniable elegance, characterized by a classy full-rim design. The stylish cat-eye lenses are perfectly accented by a horn-shaped front design and enticing lens rims, which transition seamlessly into sleek, stylized temples. Featuring a series of chic finishes that blend beautifully with their delicate aesthetic, these frames offer a truly refined look. Crafted from a premium combination of lightweight metal and TR-90 material, they ensure an exceptionally comfortable and secure fit. Buy these glasses at the best prices with the promise of a great customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 178260-c |
|---|---|
| Frame Width | 134 mm |
| Eye Height | 37 mm |
| Eye Width | 51 mm |
| Nose Bridge | 16 mm |
| Temple Size | 135 mm |
| Size | Medium (131 - 135 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Cat-Eye |
| Material | Combination |