Morel France 50072M
In stock
Description / Morel France 50072M
Morel France 50072M are stylish and appealing looking rectangle frames with a stunning full-rim design. The stylish rectangle lenses on these frames are nicely allured by the stylized front design that has enticing horn-shaped borders along with the stylized temples on the sides. The appealing finishes of these frames blend beautifully with this chic design. These frames are lightweight and comfy thanks to their lightweight metal structure. Add these glasses to your attire at the best prices, with the promise of a pleasant customer experience. These glasses will come packaged in a lovely Goggles4U case.
More Information
| SKU | 175939-c |
|---|---|
| Frame Width | 142 mm |
| Eye Height | 42 mm |
| Eye Width | 55 mm |
| Nose Bridge | 18 mm |
| Temple Size | 145 mm |
| Size | X-Large (> 140 mm) |
| Available Lens Type | Distance, Reading, Bifocal, Progressive |
| Frame Shape | Rectangle |
| Material | Metal |